Noc Chórów

Ruda Śląska

25 maja 2019

Chóry

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach

To chór składający się ze studentów Politechniki Śląskiej oraz ich przyjaciół, prowadzony niezmiennie od założenia w 1996 r. przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską-Łobodę. W ciągu ostatnich pięciu lat brał udział w licznych konkursach i festiwalach oraz jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica Pro Europa”. Ważniejsze osiągnięcia w ostatnim czasie to:

 1. Srebrny Medal w  kat. muzyka współczesna na 51. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym i  Festiwalu „Seghizzi 2012” w  Gorizii;
 2. Grand Prix VIII Rybnickiej Jesieni Chóralnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w 2012 r.;
 3. drugie miejsce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (2013);
 4. cztery Srebrne Medale w kat. kameralne chóry mieszane, muzyka sakralna, gospel & spirituals, jazz & pop na I Europejskiej Olimpiadzie Chóralnej w Grazu w 2013 r.;
 5. dwa Srebrne Medale w kat. gospel & spirituals, jazz & pop oraz Złoty Medal w kat. kameralne chóry mieszane na II Europejskiej Olimpiadzie Chóralnej w Magdeburgu (2015);
 6. dwa drugie miejsca w kat. chórów kameralnych i gospel & spirituals oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu wrocławskiego kompozytora na VI Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Vratislavia Sacra” w 2016 r.;
 7. drugie miejsce w kat. muzyka popularna, ludowa, gospel i spirituals oraz trzecie miejsce w kat. chórów kameralnych na VIII Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans” w 2017 r.

Gaudeo

Chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej to chór międzyszkolny, który łączy w swoich szeregach uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Świerklanach. Założycielem i dyrygentem chóru jest Maria Skrobol.

Chór chętnie bierze udział w różnych wydarzeniach muzycznych. Ma na swoim koncie kilka znaczących sukcesów, m.in.:

 • Grand Prix oraz statuetka „Złotego Szczyglika”-XXII Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie"
 •  I miejsce w kategorii chóry- XXII Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie”w Chorzowie 2015
 • Złote Pasmo oraz Nagroda Specjalna i statuetka Akademii Chóralnej- Regionalny Przegląd Chórów ACh w Kędzierzynie- Koźlu 2015
 •  Wyróżnienie- Europejski Konkurs „Rozśpiewany Śląsk”w Koszęcinie 2015 i 2016
 •  I miejsce- Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych 2015 i 2016
 • Nagroda Specjalna- Młodzieżowy Festiwal Muzyczny Czerwionka- Leszczyny 2016 i 2017
 • I miejsce oraz  Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Pracy Pozaszkolnej im. A. Kamieńskiego- Wojewódzki Konkurs Piosenki Śląskiej „Karolinka”2016
 •  II miejsce- Starochorzowski Przegląd Kolęd i Pastorałek 2017
 •  I miejsce- XIV Wojewódzki Konkurs Piosenki Młodzieżowej w Knurowie

 Od 2015 roku chór bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Akademia Chóralna Śpiewająca Polska pod patronatem Ministra Dziedzictwa i Kultury Narodowej. Uczestniczył w koncertach finałowych tego projektu; „Piosenki Walta Disneya”- Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2015 oraz „Moniuszko śpiewany inaczej” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w 2017 r.

W tym roku również weźmie udział w koncercie finałowym akdemii „Zagrajmy w muzykę” w Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu.

Santarello

Zespół Kameralny Santarello działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach. Chór powstał w 2002r. z potrzeby rozwoju zainteresowań muzycznych grupy przyjaciół. Jest zespołem skupiającym ludzi w różnym wieku, reprezentujących rozmaite profesje, których łączy wspólna pasja - zamiłowanie do muzyki, a w szczególności do śpiewu chóralnego. Repertuar zespołu, dostosowywany do bieżących potrzeb oraz ogólnych zainteresowań chórzystów, obejmuje utwory sakralne i świeckie od renesansu do współczesności. Chór jest członkiem ŚZCHiO i prowadzi bogatą działalność koncertową. Brał udział w wielu wydarzeniach muzycznych, takich jak:

 • Ogólnopolskie Dni Chóralnej Muzyki Sakralnej im. G. G. Gorczyckiego w Bytomiu,
 • Międzynarodowe Gliwickie Spotkania Chóralne, Festiwalu Sztuk Mikołaja z Koźla,
 • Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. M. Brosiga Muzyka ponad granicami,
 • Śląski Festiwal im. L. van Beethovena w Głogówku,
 • II Ogólnopolski Festiwal Chóralny Cantus im. Józefa Świdra.

Chór ma w swoim dorobku nagranie trzech płyt kompaktowych. Zespół odnosi również pierwsze sukcesy w konkursach i festiwalach. Współzałożycielem i dyrygentem chóru jest Iwona Bańska

Chór mieszany „Klaster”

Wikipedia podaje polski odpowiednik słowa KLASTER jako ZGĘSTEK oraz definicję: zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy. Pojęcia tego używa się między innymi w ekonomii, w fizyce, chemii, informatyce i innych dziedzinach nauki. Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień.

Ta nazwa zobowiązuje - łączymy ludzi z różną historią chóralną. Wielu z nas śpiewa w chórach prawie od dziecka, obecnie są wśród nas osoby z 12 zespołów chóralnych z całej Polski. Są wśród nas m.in. architekci, nauczyciele, inżynierowie, projektanci, prawnicy, przedsiębiorcy i księgowi. Jest nas ponad dwudziestka, ale dążymy do osiągnięcia około 40-osobowego składu wykonującego zróżnicowany repertuar na wysokim poziomie. Dlatego mamy jeszcze wiele wolnych miejsc, szczególnie wśród panów.

Zespół ma już na koncie pierwsze projekty międzynarodowe: wziął udział w projekcie "Treasures of Music: Armenia" organizowanym przez Chórtownię opracował i nagrał utwory ormiańskie, które znalazły się na płycie pod tym samym tytułem. Niedawną majówkę część składu spędziła w Mołdawii, reprezentując Polskę wraz z delegacją z AZM w wielkim festiwalu "Razem w XXI wieku", w którym występowały zespoły z 10 krajów.

Naszym dyrygentem od marca 2019 roku jest Łukasz Łoboda, student AM w Katowicach, instrumentalista i aranżer.

Próby są tylko raz w tygodniu i w dużej mierze opieramy działalność na samodzielnej pracy chórzystów: przed próbą są wysyłane mailem nuty oraz samouczki głosowe do przygotowania w domu i na próby przychodzimy wstępnie przygotowani. Nasi chórzyści są z różnych miast Śląska: Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór i Bytomia: staramy się, aby to był chór regionalny, a nie przypisany do konkretnego miasta. Próby odbywają się w Zabrzu w budynku Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta 40. Prowadzimy stały nabór - czekamy na nowych członków w każdy czwartek o godzinie 18:30

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Chór powstał w marcu 2006 roku. Zespół reprezentuje Uczelnię na  uroczystościach akademickich, koncertach i wydarzeniach regionalnych, uczestniczy w projektach muzycznych oraz w konkursach i festiwalach chóralnych w kraju i za granicą. Koncertował we Włoszech, na Litwie, w Turcji, Hiszpanii, Francji, Czechach oraz na Słowacji. Jest laureatem licznych nagród na konkursach chóralnych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Repertuar Chóru obejmuje muzykę dawną, klasyczną, romantyczną oraz współczesną, w tym kompozycje o tematyce sakralnej, aranżacje muzyki rozrywkowej, utwory inspirowane folklorem różnych narodów, a także dzieła wokalno-instrumentalne, jak na przykład: Requiem Gabriela Faurego, Missa Brevis Josepha Haydna, 9. Symfonia Ludwiga van Beethovena, Carmina Burana Carla Orffa. Chór wydał 3 płyty. Dyrygentem Chóru od marca 2013 roku jest Michał Brożek.

Zespół wokalny „Luna Plena”

powstał pod koniec 2018 roku, w konsekwencji zapotrzebowania pewnej grupy pasjonatów muzyki chóralnej na realizację swoich ambitnych planów artystycznych. W obecnym składzie zespół istnieje od połowy lutego br. i tworzą go osoby z całej Polski, posiadające wykształcenie muzyczne oraz duże doświadczenie chóralne. W zależności od projektu, realizuje utwory chóralne różnych epok (w tym kompozycje XX i XXI wieku) oraz aranżacje muzyki rozrywkowej. Zespół działa pod patronatem Towarzystwa Kulturalnego FUGA.

Współzałożycielką, dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Barbara Gajek-Kraska - doktor sztuki muzycznej; absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz podyplomowych studiów z zakresu emisji głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Zabrzu, gdzie prowadzi chóry – dziecięcy i młodzieżowy (zdobyła z nimi wiele nagród w konkursach i na festiwalach w kraju i za granicą) oraz orkiestrę smyczkową i symfoniczną. W ubiegłym roku, została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Zabrza w dziedzinie kultury oraz odznaczona Złotym Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pszczyński zespół kameralny „Con Fuoco”

Pszczyński Zespół Kameralny „Con fuoco” powstał w październiku 1991 r. Wykonuje muzykę zarówno religijną, jak i świecką różnych epok – od średniowiecza po wiek XXI. W czasie swojej kilkunastoletniej działalności zespół występował z licznymi koncertami, w tym m. in. kilkakrotnie za granicą (Niemcy, Litwa, Chorwacja); brał udział w konkursach i festiwalach:

 • dwukrotne wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie,
 • I miejsce w konkursie kolęd w ramach VIII „Wieczorów kolędowych” w Tychach (1999 r.),
 • udział w prestiżowym Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2006 r.),
 • II miejsce w kategorii zespołów kameralnych na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2007 r.),
 • Grand Prix XIX Tyskich Wieczorów Kolędowych (2010 r.)
 • Złote Pasmo na Ogólnopolskim Konkursie Chórów „Ars Liturgica” w Gnieźnie (2010 r.)
 • III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach (2015)
 • srebrne pasmo oraz nagroda specjalne za wykonanie utworu inspirowanego folklorem na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2015)
 • złoty dyplom na VI Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2019)

Jubileusz 10-lecia istnienia Pszczyński Zespół Kameralny „Con fuoco” uczcił nagraniem swojej pierwszej płyty kompaktowej; w grudniu 2009 r. ukazała się płyta zespołu z kolędami, zatytułowana „Christus natus est”. Od wielu lat zespół bierze także czynny udział w życiu muzycznym Pszczyny: jest pomysłodawcą i organizatorem (od 1998 r.). Koncertów Wielkopostnych w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie, a także listopadowego, 3-dniowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Musica da Chiesa” (od 2004 r.). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest jego założycielka Katarzyna Machnik.